Velký rozhovor pro časopis InZlin

rozhovor_inzlin

SDÍLEJTE, LAJKUTE, HLASUJTE:

Kapela Alright Now se utká o Slavíka!

Tento rozhovor najdete také v archivu časopisu inZlin zde.

Stihli natočit několik klipů, poslední v září v altánu v parku Komenského ve Zlíně, viděli a slyšeli jste je na hudební televizi Óčko, ale i na náměstí ve Zlíně. Ano, jsou to ti kluci, co na sebe před rokem strhli pozornost klipem natočeným u klavíru před Městským divadlem ve Zlíně, který se několik týdnů šířil internetem. Alright Now je sice brněnská kapela, ale její část je ze Zlína a ve Zlíně se zatím odehrál i většinový koncertní život této čtveřice. Kapelníkem je muzikant a student JAMU Adam Caha (kytara), který je společně s Jirkou Vedralem (klávesy) a Petrem Mikulkou člen velmi úspěšného Kočovného divadla Ad Hoc, čtvrtým členem sestavy je mladík s paličkami Ondřej Bubeník.

ptala se: Jana Bílková fotila: Klára Šidlová

Jak jste se dali dohromady? Asi nebylo tak těžké se najít, když tři ze čtyř děláte divadlo?

JV: Nejenom, že hrajeme tři ze čtyř divadlo, ale už nějakou dobu pořádáme taky hudební tábory. V jejich průběhu hraje jako doprovod dětem v rámci pěvecké soutěže živá kapela, kterou jsme vytvořili právě pro tento účel. A protože nás to hodně bavilo a znělo to navíc dobře, rozhodli jsme se najít bubeníka a jako kapela pokračovat.
PM: Na tom táboře jsme se doprovody učili po nocích a bylo to hodně náročné, chtěli jsme dětem vytvořit podmínky podobné jako ve finále pěvecké televizní soutěže. A jak jsme tak hráli, prostě to hudebně klapalo, a to pak člověka baví hrát i Farnou, Vondráčkovou, …

Když jsi zmínil bicí…
Váš bubeník se skutečně jmenuje Bubeník?

JV: Možné to je, ale my to právě sami nevíme. Tušíme, že jméno Ondřej Bubeník zřejmě není jeho pravé, ale to jsou jen spekulace. (smích)

Definujete se žánrově jako pop rocková sestava. Tato škatulka vám vyhovuje?

JV: Myslím, že jo. My se za ten pop vůbec nestydíme. Naopak. Když si vezmeme, že Beatles, Queeni a Michael Jackson jsou pop…, tak na ně se nedá přece říct nic špatného?
PM: My chceme hrát pozitivní melodickou hudbu, nic alternativního, nic příliš tvrdého. Prostě aby se to dobře poslouchalo, ale přitom to nebylo banální. Máme každý jinou hudební minulost. Třeba Jirka je skvělý klavírista, má rád jazz a normálně to i poslouchá (smích), což my s Adamem ne. Adam je zase na ten pop a trochu folkař a já jsem na starší hudbu, víc do rocku.

Vaše vystupování, anglicky zpívané texty, videoklipy a songy na internetu vypovídají o nemalých ambicích.

JV: Ano. Máme globální ambice. (smích) Má to několik rovin. Třeba anglicky zpíváme, protože si myslím, že by byla škoda ochudit ty miliardy lidí, kteří neumí česky, o text. Krásu češtiny plně využíváme v našem divadle, ale v populární hudbě je dost omezující. Když píšete písničku s českým textem, musíte textu přizpůsobit frázování, rytmus, ale angličtina vám v tom dává naprostou volnost. Vnímám, že šanson je francouzský, opera italská a pop anglický. Angličtina k popu prostě sedí. Navíc je většině lidí na světě srozumitelná, je to univerzální jazyk. Myslím si, že v dnešní době už není moc těch, co by nám nerozumělo, když zpíváme anglicky. A pak je taky škoda si ty písničky schraňovat tady v České kotlině. (smích) Na internetu je dost míst, kde se dá nahrávka sledovat celosvětově.

Angličtina je ale pořád cizí jazyk, dostáváte třeba zpětnou vazbu na výslovnost, na kvalitu?

PM: Občas se něco objeví, nejsme samozřejmě rodilí mluvčí. Jsme rádi, když nás někdo opraví.
JV: Já to třeba vidím tak, že angličtina je globální jazyk a není jedna správná angličtina. Nejde o to, abychom měli dokonalý britský nebo americký přízvuk. I když asi trochu český přízvuk nezapřeme, tak to není na závadu, samozřejmě pokud ten přízvuk není příliš silný, že by to trhalo uši, což snad není. ABBA zpívala anglicky a taky to není dokonalá angličtina. Je to jen jazyk, kterým se dá něco sdělit celosvětově.
PM: My taky nechceme vypadat jako britská, či americká kapela, ale jako anglicky zpívající česká kapela.

Už jsi to naťukl, kdo se v kapele na repertoáru podílí autorsky?

JV: Já a Adam. Někdy hudbu i text každý sám, někdy dohromady a někdy se na aranžích podílí celá kapela.

Když složíš písničku, kafrají Ti do toho ostatní moc?

JV: Kafrají, hlavně bubeník.
PM: No, ono jde hlavně o to, že Jirka přinese písničku a zahraje ji na klavír, Adam přinese písničku a zahraje ji nejčastěji na akustickou kytaru. My z toho ale potřebujeme udělat song, který má popový zvuk, takže musíme dopsat ostatní nástroje. Naposled jsme to dělali formou takového jamu, kdy každý něco vymyslel. Někdy tvoříme i na pódiu, takže z nahrávky na mobilu se může stát raritní záležitost. (smích)
JV: Ty písničky se zatím pořád vyvíjí, upravujeme je tak, abychom s nimi byli spokojení. Můžeme si to dovolit, dokud to není albová nahrávka.

Jak dlouho vlastně fungujete?

PM: Úplně oficiálně se to dá brát asi od chvíle založení a zveřejnění našich profilů na internetu, tehdy jsme si dokonce řekli, jak se budeme jmenovat a dali jsme tam první videoklip. To bylo někdy loni na přelomu srpna a září. Hráli jsme spolu už nějakou dobu před tím, ale nevěděli jsme co chceme a jak, neměli jsme bubeníka, hotové písničky… I teď hrajeme mimo vlastní věci i nějaké covery podle svého.

Teď tady s námi není váš leader Adam…
no, můžete ho okomentovat. Je to dobrý šéf kapely?

PM: Adam je opravdu dobrý šéf kapely, na jevišti to táhne, dělá věci, které já bych asi nezvládl, jako že zpívá a hraje a do toho skáče. Stojí tam vpředu a dělá show. A samozřejmě i na zkouškách se to projevuje.
JV: Je z nás nejmladší a nejhezčí, takže už toto jsou jasné předpoklady být dobrý forntman. (smích) Je takový vizionář, já jsem zase víc realista. On má nápady a já se snažím, aby se ty naše naplánované věci, jako je třeba natáčení, opravdu staly, nezůstalo jen u toho snění o tom.

Vaše internetová prezentace je docela výrazná, hrajete si s natáčením klipů atd. Je to promyšlená propagace nebo vás jen baví stát před kamerou, vymýšlet příběhy,…?

JV: Myslím si, že prezentovat se na internetu je dnes hlavně nutnost. Pokud chceme šířit naši hudbu, prosazovat se a získávat fanoušky, tak je to ideální možnost nezávislá na agenturách a hudebním průmyslu.

Myslela jsem si, že vás k tomu donutila spíš možnost ukázat se v hudební televizi Óčko, tam musí ke zvuku být i obraz.

PM: Ta možnost prezentovat se v TV přišla se Znojemským majálesem, kde jsme hráli. Majáles a Óčko spolu mají partnerství. Potěšilo nás, že nám ta stanice nabídla hrát i na nějaké jejich akci. Dali nám najevo, že se jim to líbí. Třeba ještě budeme spolupracovat. Až vydáme singl a budeme mít k němu natočený dobrý klip, tak víme, kam s ním.
JV: Hlavní pro nás ale je prezentovat se v online prostoru. Viděli jsme i u jiných kapel, že se dokázaly prosadit díky Youtube. Jsou lidi, kteří si nás najdou, osloví je to a můžou být odkudkoliv. Máme jednoho fanouška z Vietnamu, teď vlastně už dva… (smích)

Právě jste vypustili do světa úplně čerstvé video. Jedná se o „to ono“ zajišťující virální slávu kapely?

PM: Možná, snad bude hodně oblíbené, hodně sdílené, bude se líbit, … Jen to ještě není vyloženě naše věc, je to cover.
JV: Točili jsme na jeden záběr. Kamera jde kolem dokola altánu a jakoby kouzlem tam přibývají a ubývají věci a lidi. Na jeden záběr je to pradoxně snazší, co se režie a scénáře týče, protože to celé trvá jen tři minuty, jde jen o to, aby to všechno klaplo.
PM: Cvičení probíhalo dva dny, pro nás z kapely tři dny. Byli jsme tam nejdřív, abychom všechno promysleli, pak se přidal kameraman a další a v den natáčení pak komparz – přátelé, známí, fanoušci, … ti, co přišli na výzvu. Pár zkoušek a pak několikrát na ostro.

Kdy a kde to bude viditelné a slyšitelné?

JV: Zase plánujeme osvěžit ten internetový prostor. Připomenout se na Youtube kanálu, Bandzone, Facebooku… mrkněte na to a pobavte se. A jinak doufáme, že nový klip podpoří i naši snahu uspět v hlasování Českého Slavíka Mattoni v kategorii hvězda internetu. Vybrali nás mezi top stovku soutěžních kapel. Takže budeme moc rádi, když nám dáte hlas na www.hvezdainternetu.cz. Kdybychom to náhodou vyhráli, tak na tom sice nestojí naše kariéra, ale bylo by hezké jít si to převzít do přímého přenosu.

Co připravujete dál aneb končí sezóna, je třeba připravit se na další?

PM: Určitě chceme přidat ještě pár dalších videí, klipů. Vymýšlet a natáčet je nás baví. Samozřejmě za účelem jimi bavit naše fanoušky a oslovovat nové. Chceme dělat i covery a videa, která budou mít divácky zajímavé prvky. A je to taky trénink na to, až budeme dělat opravdu velké věci. (smích)
JV: Teď máme období, kdy bychom chtěli dál pracovat na našich písničkách, přidat spoustu nových a pilovat je tak, aby se co nejvíc přiblížily dokonalosti.

ZPOVĚĎ KAPELNÍKA

Adame, v čem je podle Tebe jedinečnost vaší kapely?

Snažíme se být veselí, vtipní. Chceme lidi pobavit a zároveň obohatit kvalitní hudbou. Věřím, že se můžeme dostat hluboko do povědomí lidí. Máme v plánu v následujícím roce co nejvíc koncertovat a točit spousty videí, u kterých naši fanoušci nebudou věřit vlastním očím, čeho jsme schopni.

Patříš mezi ty muzikanty, kteří potřebují „nepohodlný život“, aby měli náměty pro tvorbu?

Námět na naši tvorbu je jednoduchý. Chceme lidem předat veselou hudbu, která je o jediném – o lásce. Štvou mě patetické a sentimentální kapely a písničky, je toho strašně moc a chybí tu kapela, která ma za cíl bavit lidi.
Inspiraci pro písničky hledám ve svém životě. Když je mi skvěle, napíšu hudbu takovou. Když je mi mizerně, udělám si z toho srandu a výsledek je zase optimistický.

Je pro Tebe klasické vzdělání, a k tomu na housle, svazující v kapele, kde si na noty moc nehrajete?

Moje hudební vzdělání je naopak mou velkou výhodou. Jsem pokorně vděčný, že mám možnost být profesionálním hudebníkem a hudbu studovat na akademii. Do kapely mi to dává spoustu výhod – mám zkušenosti, muzikálnost, jistotu, schopnost improvizace.

Jsi hodný/zlý/pedantský lídr kapely?

Jsem otravný lídr, který často na ostatní štěká, ale zároveň mám schopnost ostatní nakopnout k výkonu a k tomu užít si každou chvíli jak na pódiu, tak před kamerou. A to je snad to nejdůležitější.